Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co nám přinesl letošní Světový den životního prostředí?

12. 6. 2008
Když jsme uvažovali doma o vánočním dárku pro sebe (naší domácnost) - chtěla jsem něco opravdu potřebného a užitečného. Na podzim jsme dělali hodně jablečných a hruškových kompotů ze sesbíraného ovoce na zahradě okolo domu, kde bydlíme... a bylo opravdu smutné vidět tolik odpadu zbytečně dávaného do popelnice, když jinde, na kompostu, by mohl být ještě užitečný. Proto jsme se dohodli, že si pořídíme kompostér.

Od realizace utekl nějaký čas, zjišťovala jsem si informace a vypadalo to trochu složitě, takže i to natáhlo čas... Až na veletrhu Biostyl jsem zašla na stánek organizace Ekodomov a domluvila se na koupi domácího vermikompostéru (aneb kompostéru do bytu se žížalky). Jenže se pak neozvali a tak až 2. setkání s Ekodomovem, tentokrát na Ekofestivalu 5. 6. na Náměstí Míru, nám pomohlo naplnit naše vánoční přání a snížit naši domácí Ekologickou stopu. Na stánku mi poradili pořídit si "jen" koš na bioodpad s biorozložitelnými sáčky a domluvit se s někým, komu bychom bioodpad v hygienickém sáčku mohli dávat.

Takže od tohoto týdne třídíme bioodpad a už mi jen zbývá najít někoho, kdo bude chtít a potřebovat bioodpad pro rozšíření svého kompostu na zahrádce. Nějaké tipy na dobré sousedy mám, ale máte-li zájem, ozvěte se. Budu jedině ráda.

Koš na bioodpad nezabere moc místa - kuchyň máme malou, a přesto se v pohodě vejdeme... to s kompostérem bychom to měli horší. Koš stál 290 Kč a se sáčky jsem "investovala" celkem 600 Kč (9 balení po 10 sáčcích, sáček je na 1 až 2 týdny... takže mám zásoby na dlouho). Sice ekonomicky nám platbu za odpad město nesníží, ale za ten dobrý pocit to fakt stojí (je to za hubičku). Koš je dobře izolovaný, sáčky odvádějí část vlhkosti, takže odpad nehnije, nezapáchá (max. jako zemina, což je vůně veskrze příjemná), mušky nemáme... ještě je krátce na celkové hodnocení, ale já jsem zatím spokojená. Jediné, na co si člověk musel zvyknout, je zkrátka dát bioodpad do jiného koše a neházet to automaticky do směšného, ale na to mi stačil půl den....

A co váš bioodpad? Plní Vám Vaši popelnici? Bioodpad, ač se to nezdá, zabere v koši 1/3 až 1/2 objemu. Navíc ve směsném odpadu se rozkládá a působí právě zápach. Informace lze najít i na výstavě Arniky "Předcházej a recykluj!" nebo na stránkách Ekodomova. Ti nabízejí také např. "kompostovací" omalovánky (tedy ne, že by byly určené do kompostu, ale mají obrázky s touto tématikou :-)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář